English

 تماس با ما

 درباره ما

 اخبار

گالری عکس

 

آهوی با یک شاخ در مرکز سرش- مانند جانور افسانه‌ای "تکشاخ"- در یک پناهگاه طبیعی در ایتالیا یافت شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس گیلبرتو توزی، مدیر مرکز علوم طبیعی در پراتوی ایتالیا گفت: "تکشاخ همیشه جانوری اسطوره‌ای بوده است."

به گفته او این آهوی یکساله در مرکز پژوهشی این پارک طبیعی در شهر پراتو در نزدیک فلورانس در اسارت به دنیا آمده است. او معتقد است که این آهو به علت یک نقص ژنتیکی با یک شاخ به دنیا آمده است؛ آهوی دوقلوی این آهوی تکشاخ دارای دوشاخ است.

http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8703/Deer-SingleHorn-AP%5b100%5d.jpg

توزی که می‌گوید که برای اولین بار چنین موردی را می‌بیند، گفت ممکن است افسانه تک شاخ ملهم از چنین ناهنجاری‌هایی باشد.

تکشاخ، یک جانور تکشاخ با قدرت‌های شفابخش جادویی، در افسانه‌ها و داستان‌ها در سراسر تاریخ از متون باستان و سده‌های میانه تا ماجراهای هری پاتر ظاهر شده است.

به گفته کارشناسان تولد آهوی تکشاخ گرچه بی‌سابقه نیست، اما پدیده نادری است - و قرار گرفتن این شاخ منفرد در مرکز سر حتی نادرتر است.

فلوویو فراتیچلی، مدیر علمی باغ‌وحش رم در این باره می‌گوید: "به طور معمول شاخ منفرد در یک طرف سر قرار دارد و نه در مرکز سر." به گفته فراتیچلی این مورد ممکن است پیچیده‌تر باشد. به نظر او ممکن است جای این شاخ در نتیجه ضربه‌ای در ابتدای زندگی حیوان تغییر کرده باشد

 

 

طرح تكثير و پرورش آهو در بختگان فارس در حال اجراست

                

خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪‬

 آهو


     مدير كل حفاظت محيط زيست استان فارس گفت: حفظ و احياي گونه‌هاي جانوري شاخص و با ارزش يكي از اركان مهم مديريت حيات وحش است كه براين اساس، طرح تكثير و پرورش آهو در پناهگاه حيات وحش بختگان فارس در حال اجراست.

       بنا به گزارش دريافتي ايرنا، مهندس حسام حسيني افزود: در فاز اول پروژه ، براي       نظارت بيشتر و انجام مطالعات مربوط به رفتار و شرايط سازش گونه آهو با زيستگاه جديد،      محدوده‌اي به وسعت ‪ ۶۷۷‬هكتار در نظر گرفته شده است وي اظهار داشت: اين محدوده از ابتداي ورود به درياچه بختگان تا گردنه غور آب ادامه مي‌يابد و چشمه هل و تلمبه بادي موجود در اين محدوده قرار مي گيرد .

وي ادامه داد: در فاز دوم اين پروژه وسعت زيستگاه آهو به شش هزار هكتار رسيده و در فاز سوم حدود ‪ ۳۰‬هزار هكتار براي زيستگاه اين گونه جانوري پيش بيني شده است.

مدير كل حفاظت محيط زيست فارس گفت: در ساليان گذشته بدليل تعرضات و تخريب‌هايي كه در زيستگاههاي طبيعي وحوش بوجود آمده ، بسياري از گونه ها در معرض خطر كاهش و يا انقراض قرار گرفته اند.

وي افزود: گونه حمايت شده آهو از گذشته در زيستگاهها و مناطقي مانند پارك ملي بمو، پارك ملي بختگان، منطقه حفاظت شده بهرام گور، منطقه شكار ممنوع بصيران و منطقه شكار ممنوع دره باغ يافت مي‌شده است كه در حال حاضر تنها در پارك ملي بمو زيست مي‌كنند.

وي اضافه كرد: هم اكنون با اقدامات حفاظتي ويژه ، جمعيت محدودي از اين گونه ارزشمند يافت مي‌شود و در ديگر مناطق با توجه به فعاليتهاي عمراني بطور معدود و پراكنده اين جانور ديده مي‌شود.

حسيني گفت: با زيستگاه‌هاي بكر و دست نخورده در بعضي از مناطق حفاظت شده ، قابليت احيا و پرورش آهو در استان فارس وجود دارد كه اين مهم نيازمند تدوين برنامه‌هاي حفاظتي دقيق و علمي است.‬

 
 

 

 در هفته ی گذشته،اعلام شد که هزاران آهو در مرز مغولستان و روسیه به دلیل گیر کردن در سیم های خاردار موجود در مرز،جان خود را از دست داده اند.متخصصان معتقدند که ۱۰۰۰۰۰آهوی مغولستان برای پیدا کردن آب و غذا در حال مهاجرت به کشور روسیه هستند.مسئولین مغولستان و روسیه در حال مذاکره با یکدیگر هستند تا سیم های خاردار و دیگر موانع مرز موقتا جمع شوند تا از مرگ بیشتر آهوان جلوگیری شود.موقتا،ظرف های آب برای این حیوانات در مرز قرار داده شده است.

www.mongolia-web.com

 

گوزن زرد ایرانی (Dama mesopotamica)

 
 
 

توانایی کاهش مصرف اکسیژن در آهو

بر اساس تحقیق انجمن ملی

 حیاط وحش عربستان ، آهوان کمترین میزان تبخیر آب را نسبت به سایر جانوران ساکن در مناطق خشک دارند.

آهوان و سایر پستاندران بزرگ صحرائی در زمان کمبود آب خود را از لحاظ فیزیولوژیکی با محیط وفق داده و می توانند در شرایط سخت محیطی زنده بمانند.
 

بر اساس تحقیقی که اخیرا توسط انجمن جانورشناسی انجام گرفته آهوان در صحرای عربستان می توانند نیاز به اکسیژن را در برخی از اندام های بدن خود مانند قلب و جگر کاهش داده و میزان تنفس این اندام ها را کم کنند. زیرا هر چه تعداد دفعات تنفس کمتر باشد از مقدار آبی که در هنگام تنفس بخار می شود نیز کاسته می شود. به دلیل محدود بودن منابع آبی در صحرا ، آهوان باید آب مورد نیاز بدنشان را از طریق رژیم غذایی گیاهی خود تامین کنند.

بر اساس تحقیق انجمن ملی حیاط وحش عربستان ، آهوان کمترین میزان تبخیر آب را نسبت به سایر جانوران ساکن در مناطق خشک دارند.

اندازه و حجم قلب و جگر آهوان که نقش اصلی در سوخت و ساز بدن را به عهده دارند در دوره چهار ماهه کمبود آب و غذا کاهش می یابد. اما در مقابل حجم روده این حیوان که عهده دار عمل نشخوار و تامین کننده 28 تا 46 درصد ترکیبات پروتئینی لازم و تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن آهوان است کاهش پیدا نمیکند.

صحرای عربستان یکی از خشک ترین مناطق دنیا به شمار می آید که مقدار ریزش باران در آن بسیار کم و غیر قابل پیش بینی و درجه حرارت آن نیز بسیار بالا است . آهوان ساکن در این منطقه توانائی بالائی برای کم کردن تبخیر آب بدنشان دارند و به همین دلیل می توانند در این محیط ادامه حیات دهند.

محققین دریافته اند که این حیوانات مقادیری چربی در مغز خود ذخیره میکنند تا بدین وسیله ایمنی متابولیسم مغزشان را در زمان کمبود آب حفظ کنند.

 www.sciencedaily.com

 


Home    News      About US      Contact US    Photo Gallery
Copyright 2008 deermalek.com All rights reserved.